Бюджет Києва зростає, а якість життя – ні

Навіть побіжний аналіз столичного бюджету змусить пересічного киянина глибоко замислитися і поставити владі багато незручних запитань. Наведемо кілька цифр.

На скільки збільшився бюджет Києва?


У 2015 році бюджет Києва склав 22 мільярди 215 мільйонів 212 тисяч грн.
У 2016-му – вже 27 мільярдів 136 мільйонів 143 тисячі грн.
У 2017-му – 38 мільярдів 238 мільйонів 087 тисяч грн.
У 2018-му – 49 мільярдів 113 мільйонів 498 тисяч грн.
У 2019-му досяг позначки у 54 мільярди 900 мільйонів грн. Тобто майже 2 мільярди доларів США.

Здавалося б, Київ стрімко розвивається і мешканці столиці мали б відчути різкі зміни в кращий бік. Але чи так це насправді?

Чи відчули кияни покращення?

Запитаємо у пані Христини Л., колишньої вчительки, а тепер пенсіонерки, 65 років. Чи відчула вона зміни на краще?


«Практично ні. Не знала, що ми щороку багатіємо на такі великі гроші. Живу, як звичайно. Краще сказати виживаю. Я киянка у третьому поколінні. Пам’ятаю добре Київ 70-х. Чистий, зелений. Влітку завжди поливальні машини їздили. Не забуду ніколи цього запаху свіжості. А зараз столиця дуже засмічена, забудовані усі зелені зони, майданчики біля мого будинку. Та пожалітися на це нікому. Думаю, що «керівники» міста на цьому заробляють великі статки. Ворон ворону, як мовиться…».


Це правда. Київ став схожий, особливо взимку, на великий смітник. Комунальні підприємства, які відповідають за чистоту та порядок, справно присвоюють кошти, але результату їх роботи не видно. Кругом сміття, на голову падають бурульки. Якщо дороги ще хоч якось чистять, то до тротуарів руки у влади не доходять.
Правда й те, що про людей ніхто не думає. Вже на початку грудня понад 900 киян отримали травми через нерозчищені тротуари та дороги.

Кінець січня 2019 року запам’ятався киянам тим, що через злочинну недбалість міських комунальників десятки тисяч мешканців звернулися у травмпункти. Ламали руки, ноги, лікувалися від сильних забоїв. Зверталися за листками непрацездатності, вибували зі звичного ритму, переставали вносити свій внесок до загального ВВП, а держава оплачувала їх лікарняний.


Чи був хтось із відповідальних покараний? Ні. Чи компенсовані були збитки хоч одному постраждалому? Ні. До суду звертатися охочих мало. Дуже довго і дорого.


Можливо з високих доходів бюджету кияни отримують якісніші медичні послуги? Запитаємо у киянина Володимира К., службовця, 53 роки.


«Кілька тижнів тому послизнувся і впав. Зламав руку в дуже вразливому місці. Прийшов до лікарні. Перше, що мені запропонували в медичному закладі, до якого приписаний – дати 50 гривень благодійного внеску. Дав. Потім дав 200 гривень хірургу. Потім сплатив за рентгенівську плівку, за гіпс і т.д. Так сталося, що в той же період госпіталізували дружину. Щодня лікар складав список ліків, які потрібно було придбати в лікарняній аптеці. Лікування виявилося недешевим».


Навряд чи хтось з простих киян може похвалитися тим, що отримав безкоштовні медичні послуги. Ну, хіба що безкоштовні ліки вітчизняного виробництва за державною програмою.

Зростання столичного бюджету за п’ять років у два з половиною рази (!) аж ніяк не гарантує підвищення якості життя киян.

У чому причина?

Цей парадокс сучасного етапу розвитку Києва пояснити складно. Але причина такого стану речей криється у монопольному володінні владою і величезними бюджетними коштами. Цими ресурсами володіє лише кілка десятків людей . Це депутати Київради, керівники Київської міської державної адміністрації та керівники десятків комунальних підприємств, які привласнюють столичний бюджет.

Як змінити ситуацію? Рецепт простий – відновлення роботи районних рад, ініціювання виборів до ОТГ Києва, передача повноважень місцевим громадам. Тоді контроль за бюджетними коштами буде тотальний. Тоді важче буде вкрасти. В цьому і полягає функція і основна задача реформи місцевого самоврядування.

По всій країні уже створені тисячі об’єднаних територіальних громад. А в Києві відсутні навіть районні ради. Тому й результат такий – величезний бюджет, який використовується вкрай не прозоро і який приносить мало користі киянам.

Саме над цим концептуальним питанням і працює команда громадського руху «Кияни – за справедливість».

Ми і надалі інформуватимемо киян про те, чому якість нашого життя при зростанні бюджету не підвищується. Чому при наявності таких величезних коштів мешканці столиці не мають адекватного медичного обслуговування? Чому батьки додатково сплачують у шкільні благодійні фонди власні кошти? Чому ми їздимо розбитими дорогами і калічимося на нечищених тротуарах?

Залишити відповідь

*